Dlaczego na kacu odczuwamy lęk? Wszystko przez ten alkohol!

Poranki po imprezach potrafią zaboleć. Zwłaszcza gdy noc obfitowała w różnego rodzaju trunki wysokoprocentowe. Ból głowy, nudności, a także ogólne osłabienie to coś, co odczuwa większość z nas. Jednak są ludzie, którzy oprócz tego wszystkiego odczuwają ogromny niepokój i lęk. Dlaczego tak się dzieje?

Hangxiety – nieprzyjemny nastrój podczas kaca

Częściej dotyka osoby bardzo nieśmiałe i wycofane. Prócz towarzyszącym kacowi normalnym objawom, pojawia się również bardzo obniżony nastrój i lęk. Jeżeli pierwszą twoją reakcją jest, sięgniecie po antydepresanty, to może nie być dobry pomysł. Pomieszanie resztek alkoholu z lekami może wywołać skutki odwrotne do zamierzonych.

Osoby mówiące o hangxiety często opisują go jako uciążliwy lęk i strach przed życiem, kontaktami z drugim człowiekiem a nawet opuszczeniem pokoju. Stan ten jednak mija wraz z innymi objawami towarzyszącymi upojnej, alkoholowej imprezie. Jeżeli jednak pozostanie z tobą na dłużej, czym prędzej skontaktuj się z lekarzem. Mogą to być objawy zupełnie nowej, dopiero rozwijającej się choroby.

Dlaczego na kacu wszystko boli?

Pijąc alkohol, narażasz swój organizm na stres fizjologiczny. Kolejnego doświadcza dochodząc do siebie, po nocy pełnej kolorowych drinków. Odczucie jest podobne do tego, gdy ciało jest pod wpływem urazu albo gwałtownej choroby. Kac sam w sobie negatywnie wpływa na działanie układu odpornościowego. Do tego zwiększa poziom kortyzolu oraz ciśnienie krwi i tętno. W podobny sposób zachowujemy się, gdy czegoś bardzo się boimy. I dlatego ponad 12 procent populacji może podczas kaca odczuwać hangxiety.