Czy twoje dziecko ma poczucie pewności siebie?

Każde dziecko ma jakieś zdolności, które można zauważyć i docenić. Im bardziej dziecko będzie świadome swoich umiejętności, tym łatwiej będzie mu pogodzić się z popełnionymi błędami i nabrać do siebie zaufania. Dzieci i dorośli potrzebują w swoim życiu porządku i pewnych rytuałów, aby lepiej przygotować się do pewnych sytuacji lub podzielić każdy dzień na przejrzyste etapy. Już od urodzenia niemowlęta rozwijają się lepiej, kiedy ich życie jest uporządkowane według stałych pór posiłku i snu.

Dzieci pewne siebie potrafią się lepiej koncentrować, nawiązują lepszy kontakt z rówieśnikami.

Dzieci, które mają słabo wykształcone poczucie własnej wartości, są niepewne siebie, zawsze dopytują, zanim podejmą decyzję. W co mam się teraz pobawić? Jaki mam wybrać kolor? Czy dobrze wykonałem ten rysunek? Ciągłe pochwały i docenianie ich wysiłków może stopniowo wpłynąć na wzrost poczucia własnej wartości. Nauczą się polegać na własnym potencjale i nabiorą odwagi.

Dziecko, które nie wierzy w siebie, nie jest w stanie skoncentrować się na swoim zadaniu, gdyż ciągle zastanawia się, czego inni od niego oczekują i ciągle upewnia się, czy to, co robi, jest prawidłowe. Wiele dzieci czuje niepokój w nowych sytuacjach, gdyż nie wiedzą, co ich czeka i nie wierzą we własne możliwości.