Czy sztuczna inteligencja może działać jak ludzki mózg? Chińscy naukowcy już wiedzą, że tak!

Najnowsze informacje z Chin nie pozostawiają złudzeń – uruchomiono najbardziej zaawansowany model sztucznej inteligencji. Zachowuje się on dokładnie jak ludzki mózg a wspiera go specjalny super komputer. Czy jest się czego obawiać?

Chińska odpowiedź na Frontiera

Nie da się ukryć, że jeszcze do niedawna, najbardziej zaawansowanym komputerem był amerykański Frontier. Teraz Chińczycy chwalą się, że mają swój własny superkomputer o nazwie Sunway. I nie zawahają się, aby udowodnić, że jest najlepszy na świecie.

Zobacz również: Czy sztuczna inteligencja może wymknąć się spod kontroli?

Dorównuje ludzkiemu mózgowi

Co ciekawe, badacze z Chin są przekonani, że Sunway ma takie same możliwości co ludzki mózg. To o tyle śmiała teza, że tak naprawdę do końca nie wiadomo, na co stać nasz umysł. W wersji sztucznej inteligencji, składa się z 37 milionów procesorów wielordzeniowych. Do tego dołóżmy jeszcze 96 tysięcy niezależnych systemów komputerowych. One razem właśnie przypominają siatkę połączeń, jaka występuje w ludzkim mózgu.

Niezłym wyzwaniem było zapewnienie jak najszybszej komunikacji między nimi. I tutaj doszło do rzeczy niebywałej, bo odbywa się ona z prędkością bagatela 23 petabajtów na sekundę. Przy konstruowaniu zapewniono również odpowiednią technolog dotyczącą energooszczędności oraz ochronie środowiska,

Po co to wszystko?

Sam projekt robi niemałe wrażenie, jednak gdzieś pojawia się pytanie – w jakim celu tworzy się takie super komputery? Mogą być wykorzystywane na wielu polach w naszej codzienności – pojazdy autonomiczne i rozpoznawanie twarzy to tylko jedne z wielu. Jeden z superkomputerów pomagał przy pracy w leku na COVID-19. Przyda się więc i w wielu innych dziedzinach.