Dzieci na wakacjach muszą się ponudzić!

Kiedy przychodzi upragniony czas wakacji, większość rodziców z oczywistych względów szuka zajęć dodatkowych dla swoich pociech. Z jednej strony półkolonie to świetne rozwiązanie dla pracujących, z drugiej, dziecko nie musi być samo w domu i się nudzić. Ale właśnie to ostanie jest dla umysłu bardzo ważne. I to nie tylko dziecięcego!

Kiedy nadmiar jest szkodliwy

Na szczęście coraz rzadziej spotyka się rodziców, których pociechy już od wczesnych przedszkolnych lat mają zapełniony grafik zajęć po brzegi. Balet, dwa języki, a nawet lekcje gotowania czy rzeźby to świetna szansa na poznanie swoich możliwości. Jednak jeżeli jest tego za dużo, umysł zwyczajnie się buntuje. I jest przebodźcowany.

Zobacz również: Co zrobić, gdy dzieci nas nie słuchają?

Pozwól się dziecku nudzić

Wakacje to czas, kiedy właśnie pojawia się idealny czas na to, aby dziecko zwyczajnie się ponudziło. Bo właśnie z nudy powstają najlepsze pomysły. Jak wiadomo, mózg jest tak skonstruowany, że nie zna nudy. Co więcej, jeżeli dasz mu odrobinę swobody, to znajdzie sobie zajęcie.

Dorośli, gdy czują się przemęczeni, zazwyczaj potrafią taką sytuację nazwać i jakoś sobie z nią poradzić. Inaczej jest z dziećmi. Pokażmy im, że odpoczynek jest równie ważny jak nauka. Zasugerujmy już od małego czas na zabawę i na naukę. Ale również na odpoczynek i na nudę. Bo ta ostatnia sprawia, że zaczynamy szukać kreatywnych rozwiązań i ciekawych pomysłów. W przypadku dzieci być może nie do końca bezpiecznych, ale to już rola opiekuna, aby we właściwym czasie zareagować.