Sztuczna Inteligencja może być poza kontrolą ludzką

Naukowcy twierdzą, że jest możliwe aby sztuczna inteligencja była poza kontrolą ludzką. Instytut Maxa Plancka przekazał informacje do Microsoft News, że ludzie nie będą umieli przewidzieć jak rozwinie się AI, ani w jakim kierunku będzie ona zmierzała,

Brzmi trochę jak science fiction a jednak są to wnioski z raportu, z badań naukowych. Bussines Insaider podkreśla, że sztuczna inteligencja ma coraz większy wpływ na codzienne życie milionów ludzi. Naukowcy zauważają, że AI jest wykorzystywana w coraz większej ilości branżach rynkowych i sektorach gospodarki, na całym świecie. Dlatego trudno jest zgadnąć jak rozwinie się sztuczna inteligencja i czy człowiek będzie miał wystarczające zasoby do jej kontrolowania.

Współcześnie roboty oparte na sztucznej inteligencji potrafią rzeczy, których nie przewidział ich programista. W dużej mierze AI nadal podlega pod kontrolę człowieka. Jednak istnieją eksperymenty, które potwierdzają działania robotów, których nie było w scenariuszu ich tworzenia – podkreśla Microsoft News. Opanowały one umiejętności w sposób, który nie został przewidziany przez człowieka.

Według Isaaca Asimova z 1942 roku ludzie i roboty podlegają pod pewne prawa. W związku z nimi robot nie może zaszkodzić człowiekowi i ma wykonywać jego rozkazy, a dopiero później dbać o własne bezpieczeństwo.

Sytuacja, w której sztuczna inteligencja nie podlegała by kontroli przez człowieka, jest możliwa wówczas, gdy programista zaprojektowałby robota potrafiącego wnioskować, myśleć i analizować – zbliżając go do umiejętności człowieka.