Co organizm robi po wypiciu alkoholu

Co organizm robi po wypiciu alkoholu? Zobacz orientacyjny podział na promile!

Nie jest tajemnicą, że alkohol zmienia naszą percepcję oraz podejście do otoczenia. Jednym dodaje pewności siebie, inni z kolei zaczynają się uśmiechać. Istnieje jednak ciemniejsza strona picia trunków wyskokowych. Co organizm robi po wypiciu alkoholu? Jedno jest pewne – nie jest sobą.

Między 0,3 a 0,5 promila

Naukowcy zgodnie twierdzą, że ten stan sprawia, że ludzie zaczynają mieć lepszy humor i cały nastrój się poprawia. Dodatkowo stają się bardziej odważni i pewni siebie, co przekłada się na coraz śmielsze relacje z pozostałymi osobami z otoczenia. Jednak już na tym etapie, niektórzy zaczynają być za bardzo agresywni.

Negatywnymi skutkami są z pewnością zaburzenia równowagi oraz koordynacji ruchów. Być może co poniektórzy po alkoholu stają się bardziej odważni w tańcu, jednak nie wygląda on za dobrze. Czasem już w tym momencie mogą występować upośledzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej. Pole widzenia może być rozmyte i zaburzone.

Co organizm robi po wypiciu alkoholu? – do 0,7 promila

Zgodnie z kodeksem karnym i kodeksem wykroczeń obowiązującym w naszym kraju, stan powyżej 0,5 promila we krwi to już stan nietrzeźwości. W tym przypadku coraz mocniej można odczuć zaburzenia sprawności ruchowej. Osłabia się również refleks, zarówno w ruchu jak i w prowadzeniu rozmowy.

Zobacz również: Kosmiczne mandaty w Norwegii za prowadzenie hulajnogi pod wpływem!

Jednak właśnie na tym etapie nawet w największym milczku budzi się z reguły prawdziwy, rasowy gaduła. Jeżeli dodamy do tego znaczące obniżenie samokontroli, to wychodzi prawdziwa bomba wybuchowa. W tym stanie absolutnie nie wolno już wsiadać na kółko i prowadzić samochodu!

Powyżej 0,7 promila

Gdy organizm musi poradzić sobie z tak dużą ilością alkoholu, sięgającą nawet do 2 promili, jest zupełnie niezdolny do jasnego myślenia i logicznego zachowania. Próg bólu zostaje niebezpiecznie obniżony, tak samo jak tolerancja na ten stan. Do tego człowiek jest o wiele bardziej drażliwy i skory do kłótni. W tym stanie właśnie przychodzi największa ochota do bójki czy innych agresywnych zachowań. Wzrasta również popęd seksualny.

W tym właśnie czasie organizm zmaga się z intoksykacją alkoholową, w przypadku której bardzo mocno spada zdolność intelektualna oraz logiczne rozumowanie. Nie jest się w stanie również wyciągać właściwych wniosków. Dlatego mówi się, aby z takimi osobami w ogóle nie dyskutować, bo jakakolwiek wymiana zdań będzie zupełnie bezowocnym działaniem.

Kiedy promile wzrastają do 3

Człowiek mający od dwóch do trzech promili w wydychanym powietrzu, zaczyna mieć bardzo mocne problemy ze zrozumiałym wysławianiem się. Bełkot powoduje, że nikt go nie rozumie, a sam upojony alkoholem przez to niezrozumienie staje się jeszcze bardziej agresywny. Problemem staj się również stabilne chodzenie czy nawet stanie. Cała równowaga jest zaburzona, co jest związane z zaburzeniem postrzegania rzeczywistości wynikającej z tak dużej ilości alkoholu we krwi.

Między 3 a 4 promile robi się bardzo groźnie

Co organizm robi po wypiciu alkoholu w masie 3 promili? Zaczyna się robić niebezpiecznie dla życia i zdrowia osoby spożywającej trunki wysokoprocentowe. Można zaobserwować wyraźne zaburzenia mowy i bełkot zamiast konstruktywnych, pojedynczych słów. Dodatkowo, obniża się temperatura ciała i gwałtownie spada ciśnienie krwi. Może dojść do sytuacji, w której odruchy fizjologiczne mogą całkowicie zaniknąć a sama osoba przechodzi w stan śpiączki.

Zabójcze powyżej 4 promili

Taki stan to realne zagrożenie życia osoby pijącej alkohol. W większości przypadków dochodzi tu do stanu głębokiej śpiączki, wraz z zaburzeniami czynności oddechowych, naczyniowych i ruchowych.