Utajona niedoczynność tarczycy

Utajona niedoczynność tarczycy. Zobacz po czym ją rozpoznać!

Utajona niedoczynność tarczycy, albo subkliniczna, jak fachowo nazywa się ta przypadłość, charakteryzuje się tylko nieco ponad normę podwyższonym stężeniem TSH oraz jednoczesnym poziomem FT4 w normie. Lekarz konsultujący wyniki, najczęściej nie widzi więc tu problemu. Ten jednak będzie narastał. Nieleczony, szybko przeobrazi się w jawną niedoczynność.

Utajona niedoczynność tarczycy- badanie

Aby rozpoznać subkliniczną niedoczynność tarczycy, najczęściej potrzebne jest wykonanie badania krwi w laboratorium. Badania te niezwykle rzadko są w pełni refundowane i do większości trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Lekarz może zlecić badanie hormonu TSH zwanego tyreotropowym, do tego FT4, czyli tyroksyny i FT3 trijodotyroniny.

Do tego dołącza się badanie na obecność przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie oraz peroksydazie. Co niezwykle istotne, przed badaniem należy bezwzględnie zrezygnować z przyjmowania leków oraz litu oraz jodu. Nie można też być na neuroleptykach.

Jakie są objawy subklinicznej niedoczynności tarczycy?

Utajona niedoczynność tarczycy daje konkretne objawy, które jednak można niezwykle łatwo przeoczyć, zrzucając to na karb stresującej codzienności. Będą to więc uciążliwe bóle głowy oraz zaparcia. Osoba taka ma bardzo niską tolerancję na zimno oraz boryka się z ciągłym obniżeniem nastroju. Może również odczuwać przeciągły stan chronicznego zmęczenia a nawet głęboką depresję.

U dzieci, objawy subklinicznej niedoczynności tarczycy wyglądają nieco inaczej. Mogą się ujawnić pod postacią przedłużającej się żółtaczki noworodkowej albo wyraźnym opóźnieniem w rozwoju fizycznym i psychicznym. Dodatkowo może być to nieprawidłowy wzrost, zmniejszony apetyt albo tez zmniejszona ruchliwość. To też wyraźnie ochrypły głos.

Zobacz również: Nerwowe drganie powieki. Czy świadczy tylko o zestresowaniu?

Nieco starsze dzieci mogą borykać się z objawami takimi jak zahamowanie wzrostu, trudności w nauce, spowolniona mowa czy widoczne trudności w nauce. Dodatkowo występują suche i łamliwe włosy oraz ciągła senność a także zaparcia.
Ciąża podwyższonego ryzyka
Szereg badań prowadzonych pod kątem subklinicznej niedoczynności tarczycy w ciąży potwierdza, że ma ona realny wpływ na przebieg tego błogosławionego stanu. Utajona niedoczynność tarczycy sprawia, że kobieta może borykać się z nadciśnieniem ciążowym oraz przedwczesnym porodem. Dlatego właśnie kontrola poziomu hormonów a co za tym idzie, badania w tym kierunku, powinny być niezwykle restrykcyjne.

Jak leczyć niedoczynność utajoną?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna, bo lekarz prowadzący nie ma najważniejszego, czyli poziomu TSH od którego rozpoczyna się każdą terapię farmakologiczną. Dobra wiadomość jest taka, że nie każda utajona niedoczynność tarczycy wymaga pilnej ingerencji. Dodatkowo, jeżeli jesteś w wieku, w którym nie ma większego ryzyka chorób sercowo- naczyniowych, zostawia się całą sprawę do obserwacji. Wyniki badań pokazują również, że odrobinę podwyższony poziom TSH u osób powyżej osiemdziesiątego roku życia, może mieć pozytywny wpływ na wydłużenie życia.

Dlaczego tarczyca jest taka ważna?

Jest to jeden z najmniejszych organów w naszym ciele. Gruczoł tarczycy odpowiada jednak w pełni za sprawne funkcjonowanie całego organizmu. Jest ważny nie tylko jeżeli chodzi o apetyt, łaknienie czy ogólny stan skóry. W bezpośredni sposób wpływa również na takie aspekty jak samopoczucie oraz subiektywny odbiór świata zewnętrznego.

Każde odstępstwo od normy wiąże się z mniej lub bardziej widocznymi zmianami w organizmie. Odpowiednio wcześnie wychwycone są gwarantem skutecznego leczenia i przeprowadzenia terapii.