Medytacja a zmiany strukturalne w mózgu. Czy mają na siebie bezpośredni wpływ?

Każdy, kto chociaż przez tydzień prowadził regularną praktykę medytacyjną jest zdania, że pozytywnie wpłynęła ona na codzienne funkcjonowanie. Naukowcy jednak chcieli sprawdzić tezę dotyczącą trwałych zmian w mózgu. I mają odpowiedź, jak to w takich przypadkach bywa, niestety niejednoznaczną.

200 zdrowych osób

Tyle właśnie wzięło udział w badaniu mającym na celu sprawdzenie, czy medytacja wprowadza stałe zmiany w mózgu człowieka. Na początku każda z osób została poddana testom psychologicznym oraz badaniu rezonansem magnetycznym. Następnie, ochotników podzielono na trzy grupy. Pierwsza z nich wybrała się na 8 tygodniowy obóz medytacyjny. Druga trenowała praktyki relaksacyjne i medytacji mindfulness. Ostatnia nie zmieniała nic w swoim życiu, czyli również nie zaczynała medytować.

Wyniki okazały się przeczyć tezie, że medytacja może wpłynąć na zmiany w strukturze mózgu. Po zakończonym eksperymencie ponownie przebadano wszystkich uczestników i nie znaleziono istotnych zmian strukturalnych mózgu. Czy to jednak oznacza, że medytacja nic nie daje?

Zbyt wiele zmiennych

Badacze zastrzegają jednak, że wyniki tego eksperymentu niekoniecznie mogą w pełni odpowiadać rzeczywistości. Tak jak wielu jest ludzi, tak każdy zupełnie inaczej może reagować na medytację. Jedno jest pewne – korzyści z codziennej praktyki medytacji jest całkiem sporo. I chociaż nie zapisują się być może w strukturze mózgu, to są wyraźnie odczuwalne podczas codziennej, szarej prozy życia. Wystarczy spróbować przez miesiąc, aby poczuć wyraźną różnicę.