Czarne paznokcie mogą być prawdziwym utrapieniem. Co można z nimi zrobić?

Paznokcie, choć teoretycznie nie są unerwione, mogą powiedzieć wiele o stanie naszego zdrowia. Gdy zauważysz że robią się czarne, koniecznie skonsultuj to z lekarzem pierwszego kontaktu. Może to być oznaka poważnej choroby!

Cukrzyca, nadciśnienie lub grzybica

Do najczęstszych chorób związanych z czarnymi paznokciami możemy zaliczyć przede wszystkim cukrzycę, niedokrwistość, chorobę serca lub przewlekłą chorobę nerek. Może to być również zakażenie grzybicze, które wymaga długiego i żmudnego leczenia. W takim przypadku nie obejdzie się bez konsultacji dermatologicznej i jasno wytyczonych danych odnośnie całej terapii. W tym przypadku warto pamiętać, że grzybica jest chorobą zaraźliwą i może przejść na inne osoby z otoczenia chorego.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że czerniejące paznokcie to może być również czerniak. Jest on bardzo niebezpiecznym nowotworem skóry, który ma postać brązowych lub czarnych plamek pojawiających się także pod paznokciami. Dlatego tak ważne jest, aby uważnie obserwować nie tylko całe ciało, ale i skórę pod paznokciami. Każde niepokojące znamię warto skonsultować z dermatologiem. Rak skóry wykryty we wczesnym stadium jest praktycznie zawsze do wyleczenia.

A może to uraz?

Mówiąc o czarnym paznokciu nie sposób nie wspomnieć o bardzo prozaicznym powodzie takie stanu rzeczy. Jeżeli dzień wcześniej spowodowano uraz mechaniczny paznokcia który teraz czarnieje, to najpewniej jest to spowodowane właśnie tym. Uszkodzone naczynia doprowadzające i odprowadzające krew do paznokcia, powodują krwawienie. Pod paznokciem krew nie jest w stanie swobodnie wypłynąć a rana nie może być zdezynfekowana i umyta. Dlatego też, pojawiają się czarne plamy pod paznokciem, które zwykle ustępują samoistnie. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do ściągnięcia paznokcia albo też usunięcia go podczas zabiegu chirurgicznego.