Trudne emocje u dzieci – jak na nie reagować?

Ludzie potrafią komunikować się ze sobą za pomocą słów. Narzędziem odróżniającym nas od innych gatunków, pozwalające na wyrażenie myśli i emocji jest mowa. Wiele dzieci odstaje od rówieśników pod względem umiejętności komunikacji. Część z nich nie zna podstawowego słownictwa pozwalającego przekazać, że czegoś potrzebują, że coś się dzieje itp. Nie mają odpowiednich środków do wyrażenia swoich myśli czy emocji. Niektóre dzieci w ogóle nie potrafią wyrażać swoich myśli słowami. Wiele dzieci cechuje chaotyczny sposób myślenia. Nie do końca potrafią określić przyczynę problemu.

Pomaganie dzieciom w rozwiązywaniu problemów jest niezwykle istotne. Wiedza na temat trudności dziecka pozwoli nam lepiej zrozumieć motywy jego działania. Współpracując z dzieckiem, rodzice uczą je tym samym wielu umiejętności, których mu brakuje. Małe dzieci mają skłonność do myślenia w kategoriach czarno- białe dlatego wszystko odbierają dosłownie. Z wiekiem dziecko zaczyna dostrzegać, że większość rzeczy w codziennym życiu ma tak naprawdę różne barwy i nie wszystko jest takie proste. Świat jest pełen wyjątków i można go interpretować na wiele sposobów. Oczywiście niektóre dzieci potrzebują więcej czasu, aby dojść do tych wniosków.

Warto zwrócić uwagę na to, żeby nie oczekiwać od dzieci dużo rzeczy, gdyż denerwują się i mają problemy z logicznym myśleniem. Tym samym narasta w nich wściekłość, potem my się denerwujemy, co tylko pogarsza sytuację.

Stwierdzenie przez dziecko, że nie chce z nami teraz rozmawiać, często rodziców wprawia w zakłopotanie. Nie należy jednak naciskać zbyt mocno, może stracić do nas zaufanie. Jeżeli nie chce z nami dzisiaj rozmawiać, może nabierze ochoty jutro.

Zdarza się tak, że dziecko przyjmuje postawę defensywną, twierdząc, że nie musi z nami rozmawiać. Najlepszym wówczas sposobem jest okazanie szczerości. Możemy wtedy odpowiedzieć, że ma rację i nie możemy je do tego zmusić.

Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której możemy wysłuchać opinii w danej sprawie i podzielić się z nim obawami. Pamiętajmy, aby wspólnie z dzieckiem szukać rozwiązania problemu.